Pages

Tuesday, 16 August 2011

Другий хліб людства

Похмурим зимовим вечором біля петербурзького палацу графа Шереметьєва зупинився засніжений розкішний екіпаж. Він доставив заморський дар Петра І. Слуги внесли таємничий дарунок до покоїв. Граф наказав розгорнути вкутаний дорогими хутрами полотняний мішечок. Коли ж його розв'язали, здивування змінилося розчаруванням. У торбі лежали ніким раніше не бачені землистого кольору плоди.

Під пильним поглядом десятка очей з удаваною міною радості на обличчі граф спробував скуштувати один із плодів, але тут же виплюнув його.— Аж із Роттердама — дивувався один із слуг, заглядаючи в торбу.

Це був перший офіційний візит земляних яблук, як потім назвали картоплю, в Росію. У Європі вони були відомі на той час близько ста років, а потрапили туди в подарунок Папі Римському. В Італії одержали теперішню, відому кожному майже з колиски, назву — картопля.

З XVIII століття картопля на городах і полях усіх повітів в Україні вирощується як звичайна рослина.

У трактаті «Про хліборобство» відомий агроном Болотов писав:

«Проте з усіх овочів немає корисніших, ніж земляні яблука: вони заміною хлібу служать».
Тепер тільки в нашій країні у виробництві майже сто сортів картоплі вітчизняної селекції. Плантації її в Україні мають площу кілька мільйонів гектарів. Картоплю офіційно величають «другим хлібом».